Cooling & Warming
-
Provider:MEDICALCORNER24Cooling Spray, Ice Spray, anticonvulsant, pain-relieving, 400 ml
Regular price CHF 4.63Offer price CHF 4.63 Regular priceUnit price CHF 11.58 pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Hot and Cold Compress, 1 item
Regular price From CHF 0.96Offer price From CHF 0.96 Regular priceUnit price pro -
Provider:MEDICALCORNER24Cooling Spray, Ice Spray, anticonvulsant, pain-relieving, 12 x 400 ml
Regular price CHF 36.24Offer price CHF 36.24 Regular priceUnit price CHF 7.55 pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Ice spray, cooling spray, immediate action, 12x 150ml
Low stockRegular price CHF 27.37Offer price CHF 27.37 Regular priceUnit price CHF 15.21 pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Cooling Spray, Ice Spray, anticonvulsant, pain-relieving, 12 x 300 ml
Low stockRegular price CHF 30.95Offer price CHF 30.95 Regular priceUnit price CHF 8.60 pro l -
Provider:SÄNGERSänger Grain Pillow – Duck “Daffi”, Yellow with Cherry Stone Filling, Soft and Handy
Regular price CHF 6.75Offer price CHF 6.75 Regular priceUnit price pro -
Provider:SÄNGERSänger Grain Pillow – Unicorn “Cindy”, with Cherry Stone Filling, Soft and Handy
Low stockRegular price CHF 12.16Offer price CHF 12.16 Regular priceUnit price pro -
Provider:SÄNGERSänger Grain Pillow – Octopus “Octavia”, Pink with Cherry Stone Filling, Soft and Handy
Regular price CHF 10.15Offer price CHF 10.15 Regular priceUnit price pro -
Provider:MEDELHeating Pad, COZY WARM, by Medel
Regular price CHF 22.41Offer price CHF 22.41 Regular priceUnit price pro -
Provider:SÄNGERCherry pit pillow, with silver stripe, divided into 3 brackets
Regular price CHF 8.52Offer price CHF 8.52 Regular priceUnit price pro -
Provider:SÄNGERSänger Cherry Pit Cushion, 5 Chambers, 20x50cm, Red Queen
Regular price CHF 12.45Offer price CHF 12.45 Regular priceUnit price pro -
Provider:SÄNGERSänger animal cherry seed pillow, 36x20cm, machine washable, chicken Trude
Low stockRegular price CHF 13.77Offer price CHF 13.77 Regular priceUnit price pro -
Provider:ASAM KOSMETIKAsam Kräuterhof® Hand And Foot Gel With Comfrey, Cooling, 250ml
Low stockRegular price CHF 2.42Offer price CHF 2.42 Regular priceUnit price CHF 9.68 pro l -
Provider:MEDICALCORNER24MC Sport-Fit, cooling, stimulating, preventive intensive care, 200 ml
Low stockRegular price CHF 6.74Offer price CHF 6.74 Regular priceUnit price CHF 33.70 pro l -
Provider:SÄNGERGrain pillow filled with cherry pits
Regular price CHF 9.37Offer price CHF 9.37 Regular priceUnit price pro
The range of products for cooling and warming includes several types of gel compresses and instant cold compresses, hot water bottles, heating pads as well as massage gels or cooling gels. Ice spray or cooling sprays are available as individual products or in handy sets together with compresses and gel.
We are happy to provide our customers in Germany with non-binding advice on the topic of "Cooling & Heating"
You can reach us by phone during our opening hours at
02368 89 89 779 (Mon-Fri, 09:00 - 12:30)
Or via our