Skin Care and Cleaning
-
Provider:SCHÜLKESchülke Set esemtan Wash Lotion 20x500ml, hyclick, with wall mount
Low stockRegular price CHF 101.44Offer price CHF 101.44 Regular priceUnit price CHF 10.14 pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke Set esemtan Wash Lotion 10x1000ml, hyclick, with wall mount
Regular price CHF 70.57Offer price CHF 70.57 Regular priceUnit price CHF 7.06 pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke hyclick®-Set, 20x 500ml sensiva® wash lotion, 1x dispenser
Regular price CHF 95.82Offer price CHF 95.82 Regular priceUnit price CHF 9.58 pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Medicalcorner24 Gauze Pads 4-Ply Non-Sterile 10 x 10 cm, 100 Pieces
Regular price CHF 1.78Offer price CHF 1.78 Regular priceUnit price pro -
Provider:MEDICALCORNER24Medicalcorner24 Washing Gloves Non-Sterile 15 x 22 cm, 50 Pieces
Regular price CHF 3.37Offer price CHF 3.37 Regular priceUnit price pro -
Provider:SCHÜLKE
octenisept® protect & repair cream, skin care, from Schülke, 50ml
Regular price CHF 4.46Offer price CHF 4.46 Regular priceUnit price CHF 89.20 pro l -
Provider:SENISeni Care protective cream with arginine, fragrance-free, 200ml
Low stockRegular price CHF 4.25Offer price CHF 4.25 Regular priceUnit price CHF 21.25 pro l -
Provider:CORA FEECora Fee Phyto Stem Cell, sun protection foam for face and body, SPF 30, 150ml
Regular price CHF 12.55Offer price CHF 12.55 Regular priceUnit price CHF 83.67 pro l -
Provider:CORA FEECora Fee Phyto Stem Cell Ampoules, 14 x 2ml
Regular price CHF 19.12Offer price CHF 19.12 Regular priceUnit price CHF 682.86 pro l -
Provider:CORA FEECora Fee Phyto Stem Cell, Skin Foam, 75ml
Regular price CHF 10.35Offer price CHF 10.35 Regular priceUnit price CHF 138.00 pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke sensiva® protective cream, W / O, dye-/ fragrance free, 100 ml
Low stockRegular price CHF 3.83Offer price CHF 3.83 Regular priceUnit price CHF 3.83 pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke body lotion esemtan® dry skin balm, 500 ml
Low stockRegular price CHF 6.01Offer price CHF 6.01 Regular priceUnit price CHF 12.02 pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke esemtan® cleansing foam, odor-binding, germicidal, 500ml
Regular price CHF 5.22Offer price CHF 5.22 Regular priceUnit price CHF 10.44 pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke octenisan® md nasal gel, humidification, cleaning, 6ml
Low stockRegular price CHF 10.54Offer price CHF 10.54 Regular priceUnit price pro -
Provider:SCHÜLKESchülke sensiva® regeneration cream, rich care, panthenol, 50ml
Regular price CHF 3.65Offer price CHF 3.65 Regular priceUnit price CHF 73.00 pro l
The available skin care and cleaning products for medical skin care are suitable for people in need of care or with sensitive or especially dry skin. The selection includes, for example, products such as nourishing wash lotions, emulsions or oil baths, as well as creams, gels or balms for washing and skin care.
Skin care and cleaning products are suitable for professional use in hospitals, nursing homes or home care, as well as for private use. Many care or cleaning products are available in different lot sizes, packaging sizes and fill quantities.
The range of skin care and cleaning products is constantly growing. Please contact our friendly service team with any further questions.
We are happy to provide our customers in Germany with non-binding advice on the topic of "Skincare & cleansing"
You can reach us by phone during our opening hours at
02368 89 89 779 (Mon-Fri, 09:00 - 12:30)
Or via our