Disinfection & Cleaning
-
Provider:MEDICALCORNER24Aqua Bidest Double-Distilled Water, Laboratory Water
Liter:Regular price From CHF 2.69Offer price From CHF 2.69 Regular priceUnit price CHF 1.73 pro l -
Provider:EURONDAEuronda Water Distiller Aquadist including accessories
Regular price CHF 318.63Offer price CHF 318.63 Regular priceUnit price pro -
Provider:EURONDAEuronda activated carbon filter Aqudist, 12 bags
Regular price CHF 24.30Offer price CHF 24.30 Regular priceUnit price pro -
Provider:MEDICALCORNER24Isopropanol 70% isopropyl alcohol, 3 x 1 litre bottle
Regular price CHF 22.93Offer price CHF 22.93 Regular priceUnit price CHF 7.64 pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Isopropanol 99,9% isopropyl alcohol, 3 x 1 litre bottle
Regular price CHF 27.19Offer price CHF 27.19 Regular priceUnit price CHF 9.06 pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Isopropanol 99,9% isopropyl alcohol, 5 x 1 litre bottle
Regular price CHF 43.59Offer price CHF 43.59 Regular priceUnit price CHF 8.72 pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Isopropanol 70% isopropyl alcohol, 5 x 1 litre bottle
Regular price CHF 37.67Offer price CHF 37.67 Regular priceUnit price CHF 7.53 pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Isopropanol 70% isopropyl alcohol 12 x 1 litre bottle
Regular price CHF 79.35Offer price CHF 79.35 Regular priceUnit price CHF 6.61 pro l -
Provider:MEDICALCORNER24MC24 petroleum ether 100/140, UN3295, solvent, colorless, 1.000 ml
Low stockRegular price CHF 9.66Offer price CHF 9.66 Regular priceUnit price CHF 9.66 pro l -
Provider:MEDICALCORNER24MC24 Acetone 99,5%, solvent, fat dissolving, residue-free, 1.000ml
Regular price CHF 8.00Offer price CHF 8.00 Regular priceUnit price CHF 8.00 pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Medicalcorner24 99,9% isopropanol, isopropyl alcohol, spray bottle 1l
Regular price CHF 10.48Offer price CHF 10.48 Regular priceUnit price CHF 10.48 pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Nail Cleaner, isopropanol 70%, degreaser, strawberry scent, 1,000 ml
Regular price CHF 7.34Offer price CHF 7.34 Regular priceUnit price CHF 7.34 pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Medicalcorner24 70% isopropanol, isopropyl alcohol, spray bottle 1 l
Regular price CHF 8.30Offer price CHF 8.30 Regular priceUnit price CHF 8.30 pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Isopropanol 99,9% isopropyl alcohol
Liter:Regular price From CHF 7.46Offer price From CHF 7.46 Regular priceUnit price CHF 10.74 pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Isopropanol 70% isopropyl alcohol
Liter:Regular price From CHF 5.80Offer price From CHF 5.80 Regular priceUnit price CHF 11.60 pro l
The selection of disinfectants and professional cleaning agents includes e.g. products for the disinfection of hands and skin, distilled or double-distilled water (Aqua Dest & Aqua Bidest), pharmaceutical Isopropanol, special cleaners for instrument disinfection or medical surface disinfectants.
Many of the highly efficient disinfectants for skin, surfaces or instruments are available in different sizes and quantities.
We are happy to provide our customers in Germany with non-binding advice on the topic of "Disinfectants & Cleaning"
You can reach us by phone during our opening hours at
02368 89 89 779 (Mon-Fri, 09:00 - 12:30)
Or via our