Disinfectant Dispensers
-
Provider:SCHÜLKESchülke 500 ml Adapter For Hyclick® Disinfectant Dispensers
Regular price CHF 6.07Offer price CHF 6.07 Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24Disinfectant dispenser touchless, 500ml euro bottle
Regular price CHF 97.65Offer price CHF 97.65 Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24Disinfectant dispenser with arm lever & drip tray, 500ml euro bottle
Regular price CHF 23.01Offer price CHF 23.01 Regular priceUnit price pro -
Provider:SCHÜLKESchülke Euro dispenser KHK, disinfectant, short sleeves, 1.000 ml
Low stockRegular price CHF 72.24Offer price CHF 72.24 Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24Dispenser with Long Arm Lever for 500 and 1000ml Euro Bottles, white
Regular price CHF 17.76Offer price CHF 17.76 Regular priceUnit price pro -
Provider:SCHÜLKESchülke Universal Bottle Cage For Raw Frames, Rotatable, 500/1000 ml
Liter:Regular price CHF 48.21Offer price CHF 48.21 Regular priceUnit price pro -
Provider:SCHÜLKESchülke wall plate for sm2 500 / universal disinfectant dispenser
Liter:Regular price From CHF 8.40Offer price From CHF 8.40 Regular priceUnit price pro -
Provider:SCHÜLKESchülke SM2 Drip Tray With Holder For Disinfectant Dispenser
Regular price CHF 38.71Offer price CHF 38.71 Regular priceUnit price pro -
Provider:SCHÜLKESchülke Clamp For SM2 Drip Tray Holder, Spare Part, 1 pc
Regular price CHF 6.90Offer price CHF 6.90 Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke 20x500ml desmanol® care hyclick® Vario dispenser
Regular price CHF 150.43Offer price CHF 150.43 Regular priceUnit price CHF 15.04 pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke Set 10x1000ml desmanol® care hyclick, Vario dispenser
Low stockRegular price CHF 114.22Offer price CHF 114.22 Regular priceUnit price CHF 11.42 pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke Set sensiva Wash Lotion 10x1000ml, hyclick Vario dispenser
Regular price CHF 70.33Offer price CHF 70.33 Regular priceUnit price CHF 7.03 pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke Set 10x1000ml esemtan® Wash Lotion hyclick, Vario dispenser
Regular price CHF 89.54Offer price CHF 89.54 Regular priceUnit price CHF 8.95 pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke Set esemtan® Wash Lotion 20x500ml hycklick, Variodispenser
Low stockRegular price CHF 122.17Offer price CHF 122.17 Regular priceUnit price CHF 12.22 pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke 10x1000ml desmanol® care hyclick® with wall mount
Low stockRegular price CHF 95.30Offer price CHF 95.30 Regular priceUnit price CHF 9.53 pro l
Disinfectant dispensers provide simple hand hygiene wherever necessary. For example, in the foyers of medical institutions, treatment rooms and laboratories, washrooms, etc. Such dispensers are especially helpful during periods of high viral or bacterial contamination, when they can be placed in highly frequented areas such as schools or kindergartens, or in private homes to provide preventive infection protection.
Disinfectant dispensers can easily be mounted on walls and operated via pump levers or touchless sensors. They can usually be filled with disinfectants from various manufacturers and are available in different sizes, colours and versions, including suitable accessories.
We are happy to provide our customers in Germany with non-binding advice on the topic of "Disinfectant Dispensers"
You can reach us by phone during our opening hours at
02368 89 89 779 (Mon-Fri, 09:00 - 12:30)
Or via our